UI ve UX Tasarımı ve Önemi

Web tasarım, mobil uygulama veya aklınıza gelebilecek tüm arayüz uygulamalarında UI/UX kavramları karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu UI/UX, ne anlama geliyor? İyi bir UI/UX tasarımı size müşteri kazandırır mı?

Dostlar STEBİLİŞİM Blog’tan herkese merhaba! Makalenin girişinden de anlayacağınız üzere UI ve UX kavramlarından bahsetmeye çalışacağız. Teknoloji dünyasındaki hızlı büyüme ile karşımıza yeni kavramlar çıkıyor; bu kavramlardan açılımı ile konuya girecek olursak, UI/UX’in kelime anlamı; UI(User Interface) yani kullanıcı arayüzü ve UX(User Experience) anlamlarına gelmektedirler.

UI ve UX Farkları Nelerdir?

UI ve UX bir birinden farklarını inceleyeceğimiz kavramlar değildir, aksine birbirini tamamlayıcısıdır.

Bir örnek üzerinde düşünelim; kurumsal web site tasarımı sürecini düşünün UI tasarımcısı kullanılacak renkleri, yazı tiplerini, afişleri ve diğer tüm materyalleri bir araya getirerek bir web site tasarımı ortaya çıkarır bu işlemlerin yapıldığı anda veya sonrasında UX tasarımcısı “Hangi düğmeye kaç kere tıklanmış?”, “Ziyaretçi yaş ortalaması kaç? Bu yaş ortalaması için yazı tipi boyutunu büyütmek gerekir mi?” gibi hedef kitle kullanıcılarının web site içerisinde daha iyi bir deneyim geçirmesini sağlamakla görevlidir. Sizin de anlayacağınız üzere UI ve UX bir birini tamamlayıcı kavramlardır.

UX Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

UX tasarımında dikkat edilmesi gereken bir çok kriter var, bunlardan en önemlisi hedef kitlenin doğru belirlenmesi ile belirlenen hedef kitle özelliklerinin iyi analiz edilmesidir. Hedef kitle analiz edilirken kitlenin demografik yapısı, dili, yaş ortalaması, belirlenen yaş ortalamasında sıkça karşılaşılan hastalıklar gibi bir çok değerlendirme yapılabilir.

40 – 50 yaş aralığında bir hedef kitlemiz olduğunu düşünelim. UX tasarımcı bu noktada yazı tipi boyutunun büyük olması gerektiğini önerebilir. Bunun sebebi istatistiksel olarak 40 yaşının üstünde Hipermetropi(Yakını Görememe) hastalığının sık görülmesidir.

Kazandırılan bu deneyim ile ziyaretçilerin çok daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. İşte bu noktada anlıyoruz ki; UI/UX tasarımcınızın kabiliyeti, iş zekası ve hatta kültürü bile projelerinize büyük katkı sağlayabilir.

Umarız bu makale sizin için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.