WEB SİTESİ FİYATLARI

Web sitesi fiyatları, web sitesi fiyatları hakkında detaylı bilgi, web sitesi fiyatlarında ki belirleyici unsurlar nelerdir? Bir web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Web sitesi fiyatları neden çok değişken? Web sitesi fiyatları sözleşmede yazmalı mı? Web sitesi yaptırırken KDV oranı kaçtır?

Artık günümüzde hayati ihtiyaçlarımızı dahi Google’da aratıyoruz ve sevgili Google bize anında ihtiyaçlarımızı karşılayacak sonuçları karşımıza çıkarıyor. Hayati ihtiyaçlarımız derken; gecenin bir yarısı hepimiz acıkıp “gece açık restoranlar” diye aratmışızdır Google’da veya yaşadığınız bölgede ki sucuları Google ile rahatça buluyoruz. Peki nasıl oluyor da binlerce web sitesinin içerisinden sadece 10 tanesi Google’da ilk sayfada karşımıza çıkıyor hiç düşündünüz mü? Aslında web sitesi fiyatlarını belirleyen en önemli noktalardan birini anlatıyoruz şu anda bu makaleyi okuduğunuzda bir web sitesi sahibi olurken çok daha bilinçli olacağınıza eminiz, hadi başlayalım…

WEB SİTESİ FİYATLARINDA Kİ BELİRLEYİCİ UNSURLAR NELERDİR?

Web sitesi fiyatlarında ki belirleyici unsur öncelikle mobil uyumluluktur, tabi diyeceksin ki artık herkes mobil uyumlu site yapıyor ama üzülerek yanıldığınızı söylemek istiyorum; mobil uyumluluk sadece farklı ekran boyutlarına göre web sitenizin şekil alması değildir aynı zamanda farklı cihazlarda ki performans uyumudur bunun için hemen web sitenizin mobil cihazlarda ki uyumluluğunu Google’ın sunduğu PageSpeed Insights adresini ziyaret ederek kolayca yapabilirsiniz masaüstü testinde %85 mobil cihazlarda %70 ortalamasını yakalamanız çok büyük önem arz ediyor; çok bir çoğunuz bu testlerden geçemeyecek.

Ortalama 1000 – 1500 Türk Lirası ödeyerek sahip olduğunuz bir web sitesinde genelde şöyle derler size “Standart Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)” peki bu standartları kim belirliyor? Bu standartları çalıştığınız web tasarım ajansları değil bizzat kullandığınız arama motorları belirliyor ve az önce verdiğimiz oranlar “Standart Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)” olarak kayıtlara geçmiştir.

Web sitesi fiyatlarını belirleyici bir diğer özellik ise yönetilebilir ve güncellenebilir olmasıdır. Tabi siz diyeceksiniz ki artık tüm web siteleri yönetilebilir olarak sunuluyor ve tekrar üzülerek söylüyorum ki her yönetim paneli olan web sitesi yönetilebilir web sitesi değildir; çünkü web sitelerini yöneten kişiler yani sizler bir bedel ödeyerek o siteleri satın alıyorsunuz; yazılım ve teknik bilgiye sahip olmak zorunda değilsiniz. Bunu söylerken ne anlatmak istediğimi size örnekle açıklayayım; web sitenize yönetim paneli ile bir sayfa ekliyorsunuz sayfanız eklendi ve insanlar sayfayı görebiliyor öyle değil mi? Peki bu sayfayı Google hemen tanımaya başlayacak mı? Tabi ki hayır, bu sayfayı yönetim paneli otomatik olarak Google bildirmesi ve gerekli tanımı yapması gerekiyor; işte bu gerçek bir yönetim panelinin en büyük özelliğidir.

WEB SİTESİ FİYATLARI NEDEN ÇOK DEĞİŞKEN?

Web sitesi fiyatlarının çok değişken olmasının en büyük sebebi web sitesi yaptıracak bir çok kişinin bu konuda yetersiz bilgiye sahip olması ve ucuz olarak gördüğü fiyata sıcak bakmasıdır; sizi suçlamıyorum genelde insan psikolojisinin davranışı vakıf olmadığı konularda bu yöndedir.

Sözleşme ve fatura yoksa korku vardır. Web sitesi yaptırırken eğer yaptırdığınız şirket size fatura kesmiyorsa ve sözleşme yapmıyorsa aklınızda hep acaba bir problem çıkarsa ne olacak sorusu gezip duracak. Dükkanınız anahtarını hiç tanımadığınız birine bırakıp gider misiniz? Bence, hayır. Sözleşmenizde açık açık tüm haklarınızı garanti altına alacak maddeleri okumadan; ödediğiniz paranın karşılığının ne olduğunu yasal olarak bilmeden bir web sitesi yaptırıyorsanız o korku içinizde hep olacak. Web sitesi yaptıran firmaların en hüsranlarından diğeri de aradığında ulaşamadığı firmalardır; sözleşmelerinizde ne kadar destek alacağınızı hangi durumlardan çalıştığınız ajansın sorumlu olduğunu açıkça belirlemeden yola çıkmayın deriz.

WEB SİTESİ FİYATLARI SÖZLEŞMEDE YAZMALI MI?

Web sitesi fiyatları tüm teknik detayları ve ödeme şekilleri ile birlikte sözleşmede görmelisiniz.

WEB SİTESİ YAPTIRIRKEN KDV ORANI KAÇTIR?

T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Katma Değer Vergisi Sirküleri açıkça belirtildiği gibi %18 (Yüzde On Sekiz)’dir.

Eğer bir web sitesi sahibi olmayı düşündüğünüz için bu makaleyi okuduysanız sizin her zaman yanınızda olacak ekibimizle tanışmaya davet ediyor bir telefon kadar uzağınızdayız.